Někdy se můžeme dostat do situace, kdy nevíme, kudy dál, co se vztahem, s prací, s životem…

Říkáte si, že není nikdo, o koho se zrovna můžete opřít, vaše opěrné body, jako jsou naplňující práce, milující partner, podpůrná rodina či smysl života, vám chybí, a to někdy všechny najednou. Jak není opěrný bod, začínáme padat. Padáme níž a níž, život se nám hroutí a nevíme, jak z toho ven.

Jsou to muka, nemáme na nic náladu, někdy myslíme na nejhorší, proč tady vlastně jsme, nikdo nás nemá rád, nikomu nestojíme za zavolání, napsání zprávy, v práci nám nadávají a svět se bez nás vlastně obejde.

Ale stejně jako se mění počasí, ani tahle situace není nekonečná a neřešitelná. Představte si například právě dlouhotrvající vedra nebo tuhé mrazy. Jsou to výkyvy počasí, které nám většinou nejsou příjemné. Zažíváme pocit nepohody, snažíme se těmto extrémům různými nástroji postavit, aby nám bylo líp. V létě to může být klimatizace, v zimě několik vrstev oblečení, topení.

Podobně je to s psychikou. Někdy je toho na nás moc, jsme naštvaní, chrlí z nás emoce a neumíme je zastavit. A někdy naopak, jsme v útlumu, nic s námi nehne, nálada je na modu mrazu. Ani jeden pól nám nemusí být příjemný a chceme se vrátit do toho vyváženého stavu. Někdy stačí maličkost, hudba, kniha, popovídání si s blízkým člověkem, někdy ta situace však neustává. A jsou to chvíle, kdy stojí za to zvážit, zda situaci zvládnu sám, nebo bude lepší získat odbornou podporu, jak zchladit rozpálenou mysl nebo zahřát ledové srdce. Nejste na to sami, společně to zvládneme.